poniedziałek, 18 kwietnia 2016

#8 "Pomyślę o tym jutro" Katarzyna Michalik-JaworskaAutor: Katarzyna Michalik-Jaworska
Wydawnictwo: Dobra literatura
Data wydania: 2014
Ilość stron: 224
Gatunek: literatura piękna


Jak dobrze znane nam są słowa: "Pomyślę o tym jutro" albo "Zrobię to jutro, dzisiaj mi się nie chce. Jestem zmęczony"? Często odkładamy coś na następny dzień, zamiast zrobić to właśnie dzisiaj. Odkładamy wszystko na później, bo wydaje nam się, że za kilka dni będzie na to lepszy czas i w konsekwencji gubimy się w swoim życiu.

To samo dzieje się z główną bohaterką książki "Pomyślę o tym jutro".
Marta jest trzydziestoletnią mężatką, która pracuje w szpitalu jako pielęgniarka na oddziale kardiologii. Codziennie na jej oddział trafia kilkoro dzieci z opieki społecznej, które są chore i którymi rodzice nie chcą się zajmować ze względu na ich chorobę. Są też takie przypadki, że dziecko bez specjalistycznej opieki nie może funkcjonować. Tak jest z Anią, małą dziewczynką, do której Marta - główna bohaterka książki - bardzo się przywiązała. Codziennie ją odwiedza i zastępuje jej rodziców, którzy już stracili szansę na to, że ich córka będzie normalnie funkcjonowała. Ona wegetowała. Marta stara się w ten sposób wypełnić pustkę w jej sercu.

Od kilkunastu lat starają się z mężem o dziecko. Marta kilka razy poroniła, za każdym razem przeżywała coraz większy ból i traumę. I nagle pewnego dnia jej mąż ją zostawia, bo ona nie może ofiarować mu dziecka. Całe jej życie obraca się o 180 stopni. Całe szczęście ma przy sobie starszą siostrę, która zawsze jest przy niej i mamę, na którą również może liczyć. Jednak nic nie trwa wiecznie. Siostra niedługo potem sama ma problemy i musi stanąć przed trudnymi decyzjami w jej życiu. Marta rzuca się w wir pracy, jednak dopiero rozmowy z pewną staruszką sprawią, że Marta zacznie walczyć. Czy jej się uda?

"Teraz budując, zacznij od dymu z komina"


Bardzo wciągająca powieść skłaniająca do refleksji. Książka Katarzyny Michalik-Jaworskiej jest nie tyle zwykłym opowiadaniem o trudnościach życiowych, co a'la poradnikiem dla osób, które przeżywają odejście kogoś bliskiego, czy też zmagają się z nieuleczalną chorobą.

Autorka pokazuje nam, że czasami bezpodstawnie oceniamy innych nie wiedząc, jak sami zachowalibyśmy się na ich miejscu. Główna bohaterka pracuje w miejscu, gdzie główna zasada brzmi "nie dać się ponieść emocjom". Czy można przeżyć całe życie powtarzając sobie tylko "Pomyślę o tym jutro"? Owszem można, ale czy wtedy będziemy szczęśliwi?

Autorka jest kobietą, więc bardzo dobrze zna mechanizm funkcjonowania kobiecej psychiki, dzięki czemu łatwiej jest jej trafić właśnie do tej grupy odbiorców. W swojej książce zawiera bardzo dużo ciekawych i na pewno pomocnych rad jak żyć i jak walczyć, aby wygrać.
Autorka poprzez postać Marty chce nam pokazać, że nie ważne, co dzieje się w naszym życiu, nie możemy się poddawać. Kiedy upadniemy powinniśmy się podnieść i iść dalej nie oglądając się za siebie.

Podsumowując:
Książka ta niesie ze sobą głębsze przesłanie i myślę, że większość kobiet wyciągnie z niej jakiś morał dla siebie. Ja już znalazłam i dzięki temu otworzyło się przede mną wiele możliwości życiowych. Trzeba jedynie uwierzyć w siebie i walczyć o to, co kochamy, jak zrobiła główna bohaterka książki "Pomyślę o tym jutro".


Moja ocena: 7/10


Książka bierze udział w wyzwaniach:


3 komentarze:

 1. Książka zapowiada się ciekawie. Mogłabym przeczytać. Lubię książki, z których można wyciągnąć morał.
  A z tym jutrem to racja, czasem sama mówię - a zrobię to jutro.

  Pozdrawiam,
  czytaninka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam tę książkę, a Tobie polecam "Blizny" tej autorki! :)

  OdpowiedzUsuń

INSTAGRAM