poniedziałek, 28 listopada 2016

#36 "Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja" C.S.Lewis


"Siostrzeniec czarodzieja" to przedostatnia już część magicznej serii książek o Narnii. Kiedy sięgałam po tę powieść zastanawiałam się czym jeszcze zaskoczy nas autor, jaką stworzy fabułę, aby była ona tak samo zaskakująca, jak we wcześniejszych tomach. I faktycznie, Lewisowi po raz kolejny udało się stworzyć świetną książkę.

Ta część znacznie odbiega od wcześniejszych pomysłem i szkicem fabuły. Otóż w tej części dowiadujemy się, jak to wszystko się zaczęło, jak powstała Narnia. Poznajemy całą jej genezę od samego początku. Większość z Was czytając tę serię, zastanawiała się pewnie skąd się wzięła stara szafa, i dlaczego akurat ona przenosiła ludzi do innego świata. Co w Narnii robią gadające zwierzęta i jak to się dzieje, że to co niemożliwe, staje się faktem.

W tej części poznajemy Polę i Digory'ego, którzy wciągnięci w eksperymenty wuja Andrzeja, trafiają do Innego Świata i na wskutek pewnych wydarzeń dowiadują się, jak powstała Narnia. Po drodze będą postawieni przed wieloma wyborami i zostaną wystawieni na wiele prób. Czy uda im się wygrać? Czy wyjdą z tego zwycięsko? Czy kiedy los nas kusi pokusami i zachęca do czegoś, czemu jesteśmy przeciwni jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie? A może tak, jak Ewa, kuszona przez węża, w końcu ulegamy? Autor w sprytny sposób nawiązał w swojej powieści do tej sceny biblijnej i chyba wszyscy wiemy, co stało się z Ewą, kiedy uległa szatanowi. 

Nowi bohaterowie zdecydowanie bardziej spodobali mi się w tej książce niż w częściach III-V. Digory to sympatyczny chłopak, który jest ciekawy świata i potrafi zachować zimną krew. Pola natomiast jest wrażliwą i bojaźliwą dziewczynką, jednak ma rozum i to właśnie jej przypadnie w udziale uratowanie swojego kolegi i siebie z opałów. Mimo wszystko obydwoje tworzą naprawdę świetną i zgraną parę. 

Na początku rozczarowało mnie to, że akcja nie dzieje się w Narnii, że nie ma śladów po tej magicznej krainie. Dopiero z czasem pojawiło się zaskoczenie, bo nie spodziewałam się czegoś takiego. Wbrew pozorom książka ta rozwiała wiele moich wątpliwości i odpowiedziała na istotne pytania, które nieustannie zadawałam sobie od momentu przeczytania pierwszej części. 
Moim zdaniem to właśnie tą część powinno się czytać jako pierwszą, żeby mieć cały wzgląd na sytuację i wiedzieć, jak ten magiczny świat powstał, bo zdecydowanie ułatwiłoby to zrozumienie wcześniejszych części. Aczkolwiek jest to bardzo ciekawe i ekscytujące doświadczenie, kiedy czytasz jakąś serię i dopiero pod jej koniec dowiadujesz się, jak wszystko powstało. :D

Zostaje mi jedynie polecić tę książkę, bo oprócz tego, że jest to powieść, która odpowiada na wiele pytań dotyczących Narnii, to jest to też opowieść o tym, jak walczyć z pokusami losu, a także o tym, jak ważne jest wzajemne wsparcie i pomoc.AUTOR: C. S. Lewis
JĘZYK ORYGINALNY: angielski
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
KATEGORIA: literatura dziecięca i młodzieżowa
ILOŚĆ STRON: 200

MOJA OCENA: 9/10


Jakie są Wasze opinie o tej części?
Co o niej sądzicie?~ Artykuł napisany na wydarzenie Tydzień z Lewisem.

1 komentarz:

INSTAGRAM