piątek, 15 lipca 2016

#17 "Zapach bzu" Dariusz Grabowski


Tytuł: Zapach bzu
Autor: Dariusz Grabowski
Wydawnictwo: Psychoskok
Ilość stron: 436
Gatunek: literatura piękna


"Uwielbiał widzieć w ich oczach podziw i wdzięczność dla niego. Najbardziej lubił widzieć radość w niebieskich ślicznych oczkach i uśmiech na buzi otoczonej burzą blond loczków swojej córeczki."

To niewiarygodne, jak jeden wypadek, może odmienić ludzkie życie. Joanna, nauczycielka języka polskiego, prowadzi spokojne i bezpieczne życie. Każdy jej powrót ze szkoły jest tak samo emocjonujący, jak przebywanie samemu w pustym domu, bez rozrywek, z niemiłymi wspomnieniami dotyczącymi umierającego ojca. Pewnego dnia kierowca tira wyrywa Joannę z jej codziennej rutyny. Niegroźny wypadek staje się punktem zwrotnym w nieprzewidywalnym życiu bohaterki. Początkowa złość na kierowcę tira, z biegiem czasu przeradza się w zauroczenie. Wypadek staje się początkiem romansu Joanny i czarującego Ambrożego. Mimo iż kobieta czuje się szczęśliwie i bezpiecznie w jego ramionach, wyrzuca go z domu, gdy dowiaduje się, że jest żonaty i jest jedną z jego wielu kobiet.

Aby uwolnić się od myśli o Ambrożym, daje szansę sobie i swojemu koledze z pracy. jednak Julka - owoc miłości jej i Ambrożego - nie pozwala tak szybko pozbyć się mężczyzny z głowy. Jego rzadkie i nieregularne odwiedziny wyprowadzają Joannę z równowagi. Dziecku nie mówi, kim jest jej prawdziwy ojciec, a sama decyduje się wyjść za mąż za Marka - kolegę z pracy. 

"Czuła, że dawna miłość do niego wcale nie wygasła, ale bała się jej wybuchu, bo wtedy straci cały rozsądek i będzie musiała odejść od Marka. Nie chciała jego krzywdy. Najlepiej, gdyby on odszedł od niej. Pozwoliłaby mu natychmiast, ale raczej trudno było na to liczyć."

Sięgając po książkę jesteśmy przekonani, że sięgamy po romans. To nic bardziej mylnego. Oprócz scen miłosnych, w książce znajdziemy również momenty przepełnione grozą, dramatyzmem i z dreszczykiem emocji. Nie zabraknie w niej również narkotyków, spisków, a także porwania. 
Joanna szukając miłości w ramionach innego mężczyzny, naraża siebie i bliskie jej osoby na niebezpieczeństwo. 

Jak daleko potrafią posunąć się dwaj mężczyźni, gdy walczą o kobietę? Ile krzywdy może wyrządzić jeden drugiemu, aby tylko pozbyć się go na zawsze z życia ukochanej? Ambroży z Markiem walczą o Joannę, nie przebierając w metodach i w środkach. Jeden sięga po pomoc do przestępców, inny prosi o nią detektywów. A Joanna nie wie kogo ma wybrać. Serce ciągnie do jednego, a rozum - do drugiego. 

"Cichutko, na paluszkach, weszła po schodach, otworzyła drzwi i stanęła przy łóżku. Patrzyła na uśpioną twarz ojca i w oczach miała radość."


Podsumowując: Książka jest idealna dla osób, które poszukują lekkiej lektury na długi weekend, ale też dla takich, którzy lubią zagłębiać się w ludzką psychikę, szukając motywów, jakimi kierowali się bohaterowie, i które dość często znajdują swoje odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie. Akcja w książce jest nieprzewidywalna aż do samego końca, co daje duży plus do oceny. 

Moja ocena 9/10

Książka bierze udział w wyzwaniach:

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok:

4 komentarze:

 1. Pierwszy raz spotykał sie z ta pozycja i muszę przyznać ze mimo tego ze nie przepadam za romansami ta książka mnie zaciekawila o z chęcią sama bym ja przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś ją przeczytać, zważając również na fakt, że nie jest to typowe romansidło, w którym wszystko wydaje się być piękne i słodkie. Akcja w tej książce jest nieprzewidywalna i pełna dramatyzmu. Mam nadzieję, że Ci się spodoba. :)
   Buziaki :*

   Usuń
 2. Dzięki tobie przekonuję się do polskich autorów. Ciekawa recenzja, bardzo zachęcająca do przeczytania książki.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie na dzisiejszą recenzję.
  Pozdrawiam,
  Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej pory sama nie byłam przekonana do polskiej twórczości, jednak książki z Wydawnictwa Psychoskok, które mam okazję czytać, pokazują mi, że polscy autorzy mogą stworzyć naprawdę świetne książki. Cieszę się, że Cię do nich przekonuję, bo po niektóre naprawdę warto sięgnąć. ;)
   Chętnie do Ciebie wpadnę.
   Pozdrawiam,
   Weronika

   Usuń

INSTAGRAM