piątek, 24 czerwca 2016

#15 "Między książkami" Gabrielle Zevin


Oryginał: The storied life of  A.J.Fikry
Autor: Gabrielle Zevin
Wydawnictwo: W.A.B.
Ilość stron: 268
Gatunek: literatura współczesna


"ISLAND BOOKS
Żaden człowiek nie jest wyspą.
Każda książka jest wszechświatem"

Ajay Fikary jest mężczyzną w średnim wieku, który w tragiczny sposób stracił żonę. Swoje smutki próbuje zatopić w alkoholu, który i tak nie przynosi ulgi. Z zawodu jest księgarzem. Wobec innych ludzi jest opryskliwy, wredny i niemiły.
Pewnego wieczoru w księgarni znajduje dwuletnią dziewczynkę, Maję, która została podrzucona przez matkę pod nieobecność księgarza. Zostawia ona też list dla Ajaya z prośbą o opiekę nad dziewczynką. Mimo iż Ajay nie wie nic o zajmowaniu się dzieckiem, postanawia podjąć się tego trudnego zadania. Dzięki dziecku, które zajmuje mu każdą wolną chwilę, Ajay nie ma czasu na rozpamiętywanie tego, co było.

Kim jest jednak Maja i dlaczego matka zostawiła ją właśnie u Ajaya? Czy jest to zwykły zbieg okoliczności, czy może wiąże się z tym głębsza historia?

Maja zmienia stosunek Ajaya do innych ludzi, sprawia, że staje się on bardziej otwarty i życzliwy. Zaczyna zauważać Amelię, i mimo wielu wątpliwości postanawia się z nią umówić, Kobieta intryguje go i ciekawi, myśli o niej coraz częściej, chce ją lepiej poznać. Z czasem postanawiają założyć we trójkę rodzinę. Jednak pewnego dnia spada na bohatera tragiczna wiadomość...

Czy to, czego dowie się Ajay przeszkodzi mu w realizowaniu swoich celów? Jak bardzo zmieni się życie jego i jego rodziny?

"Nie jesteśmy tym, co zbieramy, kupujemy, czytamy. Jesteśmy, tak długo, jak żyjemy, miłością. Tym, co kochaliśmy. Ludźmi, których kochaliśmy. Oni żyją w nas zawsze."

Książka już od dłuższego czasu kusiła mnie swoim ciekawym tytułem, niesamowitą okładką i zachęcającym opisem. Planowałam przeczytać ją w wakacje, jednak nie mogłam dłużej czekać. Przeczytanie jej zajęło mi jeden wieczór.
Jest to moje pierwsze spotkanie z powieściami Gabrielle Zevin, ale na pewno nie ostatnie. Czytając "Między książkami" brałam pod uwagę wszystkie dobre opinie o tej książce, jednak nie przypuszczałam, że jest ona aż tak świetna.

"Czym się różni jedna książka od drugiej? Bo przecież są różne. By się przekonać trzeba zajrzeć do środka. Trzeba uwierzyć. I czasem się rozczarować, żeby innym razem móc się zachwycić." 

Książka jest pisana prostym, lekkim i przyjemnym językiem. Posiada ciekawą fabułę, od której aż nie można się oderwać. Z pozoru może się wydawać, że przewidzenie zakończenia jest banalnie proste (tak, też się na to złapałam), ale to tylko pozory. Akcji w tej książce nie da się przewidzieć. Autorka tak umiejętnie manipuluje emocjami czytelnika, że on nawet nie spodziewa się tak nieoczekiwanego zwrotu akcji.

Z prawdziwym zainteresowaniem śledziłam losy głównego bohatera Ajaya - na początku trochę dziwnego i marudnego mężczyznę, który później okazał się osobą o wielkim sercu. Uwielbiam jego przemyślenia dotyczące książek, ale przede wszystkim samego czytania - jego głowa jest zbiorem wspaniałych cytatów. Jego życie z pozoru nudne, ot nieurodziwy wdowiec, szary człowiek, mieszkający sam na wyspie, może okazać się ciekawsze niż by się wydawało. Pełne emocji i nieoczekiwanych sytuacji.

"Czytamy, bo chcemy czuć, że nie jesteśmy sami. Czytamy, bo jesteśmy sami. Czytając nie jesteśmy sami. Nie jesteśmy sami."

Pozostaje mi jedynie powiedzieć: POLECAM !!! Tę książkę naprawdę warto przeczytać. :)

Moja ocena 9/10

A Wy jakie macie opinie i spostrzeżenia o tej książce? :)


Książka bierze udział w wyzwaniach:


6 komentarzy:

 1. Bardzo dużo już słyszałam o tej książce tym bardziej były to dobre opinie, niestety jakoś nie mogę się za nią zabrać. :/
  Buziaki :*
  Fantastic books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo to, naprawdę warto przeczytać tę książkę! :)

   Usuń
 2. Ja również uważam, że ta książka jest świetna. Czyta się ją naprawdę szybko, a cała fabuła jest nietuzinkowa, inna niż wszystkie. Cieszę się, że Tobie również przypadła ta książka do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam recenzję na Twoim blogu i to głównie ona mnie przekonała do tej książki. Nie żałuję, że ją przeczytałam. Jednym słowem jest świetna. <3

   Usuń
 3. Kocham, kocham, kocham ,,Między Książkami" ♥♥♥
  Jeśli chodzi o autorkę, to polecam jej Czekoladową Trylogię. Jak na razie mam za sobą tylko pierwszy tom, ale nie mogę się doczekać kolejnych, aww <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wielką chęcią i zaciekawieniem sięgnę po tę Czekoladową Trylogię, skoro już pierwsza część jest taka świetna. :D <3

   Usuń

INSTAGRAM