wtorek, 22 sierpnia 2017

Frances Hardinge "Drzewo kłamstw"

Frances Hardinge oddała w ręce czytelników powieść pełną fikcji, kłamstwa i jednocześnie prawdy, które w połączeniu ze sobą tworzą ponadczasową historię. 


Faith jest posłuszną córką, ale potrafi też się zbuntować, ponieważ nie jest głupią dziewczynką, za jaką uważają ją jej bliscy. Kiedy ojciec Faith ginie w tajemniczych okolicznościach, dziewczyna na własną rękę prowadzi śledztwo, aby udowodnić pozostałym, że nie popełnił on samobójstwa, a został zamordowany. Dziewczyna odkrywa tajemnice ojca, w szczególności jednak jej uwagę przykuwa opis najcenniejszego okazu jej ojca - drzewa kłamstw. Zaczyna karmić je kłamstwami, które okazują się być brutalne w skutkach, jednak czego nie zrobi córka, aby odkryć prawdę o śmierci własnego ojca?

Frances Hardinge w swojej książce połączyła kryminał z wątkiem tajemniczym, którym za tło posłużyła fikcyjna, otoczona wzburzonym morzem, osadzona w angielskim krajobrazie wyspa Vane. Autorka utworzyła powieść złożoną z kilku warstw. Na jedną z nich składają się kłamstwa i sekrety, kolejna odzwierciedla dziewiętnastowieczne społeczeństwo, z wyznaczoną rolą kobiet. Trzecią warstwą jest natomiast oświeceniowa nauka.

W "Drzewie kłamstw" nie brakuje też odpowiednich bohaterów, zarówno pierwszo jak i drugoplanowych, którzy zachwycająco dobrze wchodzą w swoje role i prowadzą fabułę krętymi ścieżkami.
Przebieg wydarzeń jest zaskakujący i niekiedy ciężki do przewidzenia.

Polecam :)


★★★★

Frances Hardinge, "Drzewo kłamstw", wyd. Czarna Owca, 2017, s. 456


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

1 komentarz:

  1. Najbardziej zachęca mnie to, że fabuła jest tak nieprzewidywalna.

    OdpowiedzUsuń

INSTAGRAM