wtorek, 18 września 2018

Chata - WM. Paul Young


"- Nienawidzę tego wszystkiego - płaczu,bełkotania jak idiota, wszystkich tych łez.
- Och, dziecko - przemówił Tata łagodnie - Nie lekceważ cudu łez. One mogą być uzdrawiającymi wodami i strumieniem radości. Czasami są najlepszymi słowami, jakie potrafi wypowiedzieć serce."

O czym jest książka?

Głównym bohaterem książki jest Mackenzie, któremu podczas rodzinnego wyjazdu została porwana córka. Miało to miejsce nad jeziorem, gdy Mack ratował z opresji pozostałą dwójkę swoich dzieci łowiących ryby na łódce. Ten moment nieuwagi nad jego najmłodszym skarbem był idealną okazją dla zboczeńca, aby upolować sobie tak niewinną istotę, jaką była Missy. 

Gdy Mack zdaje sobie sprawę z nieobecności córki jest już za późno na jakiekolwiek działania. Najgorsze jest to, że prognozy policji nie wróżą niczego dobrego. Mackowi pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję, że służby szukające dziewczynki się mylą. Jednak to oczekiwanie i niepewność przysparzają mu coraz więcej bólu i cierpienia. Do czasu, kiedy zostaje znalezione ciało i wtedy już nikt nie ma wątpliwości, że Missy już nie wróci. 

Możemy sobie jedynie wyobrazić, jak ogromny gniew i złość kierowały Mackiem. Jak bardzo nienawidził wtedy tego człowieka, który skrzywdził jego córkę. Czy gdybyśmy my byli w takiej sytuacji, wybaczylibyśmy mu to, co zrobił? Co może zaważyć na tym, że darujemy komuś jego krzywdę? Czy istnieje granica przebaczania?

"Nic nie czyni nas bardziej samotnymi niż nasze tajemnice" P. Tournier


Dlaczego warto?

"Chata" to opowieść o wielkiej sile miłości i przebaczania. Jej treść odnosi się do religii, ale nie jest taka, jak niektóre książki teologiczne, które pisane są prostym, sentymentalnym językiem. Dzięki tej książce możemy lepiej pojąć sens ludzkiego cierpienia i doświadczeń życiowych, które często jednoznacznie określamy mianem złych, nie patrząc na to, że każda sytuacja czegoś nas uczy i w pewnym stopniu nas kształtuje. Uczymy się, jak wielką siłę i sens ma moc wybaczania innym, a także, najważniejsze, dostrzegamy wielką miłość Boga we wszystkim, co nas spotyka. Ta książka wzbogaca nas duchowo. 

"Wiara nigdy nie wie, dokąd zmierza, ale zna i kocha tego, kto ją prowadzi" O. Chambers


Dla kogo?

Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że "Chata" będzie dobrym wyborem dla tych, którzy cierpią z powodu straty bliskiej osoby czy trudnej sytuacji życiowej. W tej książce znajdą ukojenie, zdobędą nowy sposób patrzenia na to, co nas spotyka, wzbogacą się duchowo (na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że mój sposób patrzenia na zło zmienił się o 180 stopni po przeczytaniu tej książki, moja wiara się pogłębiła i jestem szczęśliwsza, bo nie zawracam sobie głowy pierdółkami), a ból fizyczny i psychiczny będzie lżejszy, nie będzie tak dotkliwszy, jak do tej pory. 

"Bóg jest Słowem" B. Fuller


Dodatkowo

Każdy rozdział książki zaczyna się od życiowego, motywującego cytatu, który urozmaica lekturę "Chaty". 

Polecam też obejrzeć film po przeczytaniu książki, który równie mocno, jak papierowe wydanie tej opowieści, działa na nas, nasze duchowe nastawienie, a także, tak jak książka, łamie stereotypy i uświadamia nam, że Tata niekoniecznie musi być mężczyzną. 

"Ziemia nie zna smutku, którego nie mogą wyleczyć niebiosa". Autor nieznany ★★

WM. Paul Young, "Chata", wyd. Nowa Proza, 2017, s. 304


Czytaliście "Chatę"? A może oglądaliście film? Czy po zapoznaniu się z tą historią coś zmieniło się w Waszym życiu? Dajcie znać w komentarzach :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

INSTAGRAM