piątek, 21 kwietnia 2017

#45 "Naucz się żyć" Susan Billmark, Mats Billmark*


W dzisiejszym świecie jesteśmy coraz bardziej zabiegani. Brakuje nam czasu na odpoczynek, na przemyślenia i nie mamy wolnej chwili dla bliskich. Mimo iż możemy spełniać wszystkie swoje plany i marzenia, to jednak z drugiej strony zatracamy nieodwracalnie radość życia. Nie cieszą nas już zwykłe drobiazgi. Poszukujemy nieustannie czegoś wielkiego, spektakularnego, co na długo zostanie w naszej pamięci.
Cały czas chcemy więcej, nie potrafimy docenić tego, co mamy. Biegniemy przed siebie, nie zatrzymując się nawet na chwilę z obawy, że coś nas ominie, że coś przegapimy. Ciągle biegniemy, ale za czym? Czy faktycznie ciągłe zamartwianie się przyszłością i myślenie o tym, co będzie jest najważniejsze? Rutyna i monotonność naszego życia sprawiają, że z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej wypaleni i nieszczęśliwi. W tym całym biegu zapominamy o najbliższych i o tym, że czas spędzony z nimi daje nam poczucie bezpieczeństwa i radość. Niestety, podążając za dzisiejszym światem coraz częściej i szybciej gubimy się w nim. Mats i Susan napisali świetny poradnik, który uzmysławia nam, co tak naprawdę w życiu ma najwyższą wartość i na czym powinniśmy skupić swoją uwagę. 

Poradnik opowiada o rodzicielstwie, partnerstwie, relacjach z innymi i relacjach z samym sobą. Podzielony jest na krótkie rozdziały, w których mowa jest o najważniejszych zagadnieniach ludzkiego życia. Małżeństwo porusza w nim tematy, takie jak dorastanie, wychowanie dzieci, radzenie sobie ze stresem, niepokojem, lękiem, uczenie się życia chwilą, komunikacji, higieny snu, a nawet planowania i organizacji czasu. Każdy rozdział wzbogacony jest o mądre i życiowe cytaty, które skłaniają nas do przemyśleń i refleksji nad naszym zachowaniem i życiem. 

Nie czytam zbyt często poradników, jednak gdy zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach od razu mnie do siebie przekonała i to nie tylko swoją cudowną okładką, ale też opisem i tematami, które zostały w niej poruszone. Książka powstała nie tyle po to, żeby nauczyć nas żyć, ale żeby zachęcić nas do zmian, żeby dać nam wskazówki, które pomogą nam zmienić coś w naszym życiu i otworzą nam oczy na to, czego do tej pory nie widzieliśmy. 

„ (…) podpowiadają między innymi:jak zaakceptować siebie,jak szukać w życiu celów i pasji,jak pozbyć się niepokoju o przyszłość.”

Myślę, że ta pozycja spodoba się nie tylko tym, którzy lubią poradniki i potrafią wynosić lekcje z przeczytanej lektury, ale też tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z tego typu książkami i którzy chcą coś zmienić w swoim życiu, bo czują się wypaleni i nieszczęśliwi. Polecam! :) 
Za książkę dziękuję wydawnictwu Otwartemu! :)


AUTORZY: Sarah Billmark, Mats Billmark
TŁUMACZ: Małgorzata Kłos
WYDAWNICTWO: Otwarte
KATEGORIA: poradniki, nauki społeczne
ILOŚĆ STRON: 264

MOJA OCENA: 8/10*Recenzja została napisana we współpracy z Wydawnictwem Otwartym i portalem KobiecePorady.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

INSTAGRAM