wtorek, 17 stycznia 2017

Liebster Blog Award #6, #7 i #8Hej! Dzisiaj przybywam do Was z odpowiedziami na nominacje do LBA od Pauliny z Otwarte wrota, Oli z Złodziejka zapisanych książek i Alicji z Podążając za książkami. Dziękuję Wam dziewczyny!


A teraz czas na odpowiedzi:

• od Pauliny

1. Czy masz swoją czytelniczą bratnią duszę, czyli osobę, z którą rozmawiasz o książkach? Kto nią jest?
Nie, raczej nie mam takiej osoby. Rozmawiam czasem z moją ciocią, albo przyjaciółką, które preferują ten sam gatunek książek co ja, ale nie rozmawiam z nimi tak często, jakbym chciała, bo w mojej rodzinie i bliskim otoczeniu tylko ja czytam nałogowo książki. :D 

2. Książka, którą ostatnio przeczytałeś i ulubiony bohater z niej?
Ostatnio przeczytałam Hopeless, ale nie potrafię się zdecydować, który bohater jest moim ulubionym z tej książki, bo zarówno Sky, Dean jak i inni bohaterowie bardzo mi się spodobali, jednak jeżeli miałabym zdecydować to po dłuższym namyśle wybrałabym Sky. Jej mroczna przeszłość i to w jaki sposób podchodzi do życia imponowało mi momentami. 

3. Czy zdarzyło Ci się kiedyś zarwać noc przez czytanie?
Tak. :D Jak byłam w tamtym roku na wakacjach i czytałam "Dom na plaży", to jak zaczęłam około 20 to siedziałam do 3 lub 4 nad ranem dopóki jej nie skończyłam. :D

4. Gdzie najczęściej kupujesz książki?
Zazwyczaj wypożyczam książki z biblioteki, ale takim sprawdzonym miejscem i najbardziej chyba opłacalnym jest znak.com.pl, bo często mają tam duże promocje. :D

5. Wolisz jeśli książka ekranizowana jest w formie filmu czy serialu?
Sama nie wiem. Film jest zdecydowanie krótszy i może nie trzyma w napięciu tak, jakby było to w sytuacji serialu. No i poza tym jak już się przeczytało książkę, to czekanie na kolejne odcinki nie miałoby dla mnie sensu, bo i tak wiedziałoby się, co będzie dalej. Natomiast fabuła serialu może być dokładniejsza i bardzie zbliżona do fabuły książki niż filmu, bo jest więcej czasu do dyspozycji. Tak więc ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. ;)

6. Używasz zakładek czy w jakiś inny sposób zaznaczasz sobie gdzie zakończyłeś czytanie?
Kiedyś używałam wszystkiego, co miałam pod ręką, natomiast od jakiegoś czasu używam tylko zakładek, bo jest to dla mnie wygodniejsze. 

7. Czy masz jakąś postać literacką, z którą się utożsamiasz?
Bardzo wiele wspólnego mam z Ronnie z "Ostatniej piosenki" Nicholasa Sparksa i wydaje mi się, że jest to bohaterka, z którą pod wieloma względami się utożsamiam. W życiu każdej z nas muzyka odgrywa ważną rolę, poza tym obie mamy "ciężkie" charaktery. :D


8. Masz jakąś pasję poza czytaniem?
Oczywiście. Kocham rysować. Może nie zawsze wychodzi tak, jakbym chciała, ale jest to coś, co mnie zawsze uspokaja i relaksuje. 

9. Wolisz grube książki czy cienkie?
Nie lubię książek, które mają 700 czy nawet ponad 1000 stron, bo tylko się męczę podczas ich czytania. Idealna grubość książki dla mnie to 350-450 stron. :D

10. Jaką książkę poleciłbyś osobie, która dopiero zaczyna przygodę z czytaniem?
Hmm... I tu się pojawia problem. :D Nie mam pojęcia. Wiele osób poleca Harry'ego Pottera, bo jest znany, ale jak dla mnie grubość książek na początek może odstraszać. Myślę, że neutralnymi książkami są te z cyklu "Opowieści z Narnii". Znane przez wszystkich, niezbyt grube, urozmaicone obrazkami, aż przyjemnie się czyta. A później to już zależy od tego, co kto lubi. ;)


11. Marvel czy DC? A może żaden z nich?
Żaden z nich. Nie gustuję w komiksach i tego typu rzeczach. ;)


• od Oli

1. Wyławiasz z morza złotą rybkę. Jakie są Twoje trzy życzenia? 
• Proszę o zdrowie dla mnie i dla moich bliskich
• Proszę o dużą paczkę z książkami, które zawsze chciałam przeczytać
• I ostatnie: proszę o to, żeby większość moich marzeń miała szansę się spełnić w przyszłości.

2. Co teraz czytasz?
Właśnie zaczęłam czytać "Księgę snów" od wydawnictwa Otwartego. Książka ta ma premierę dopiero 2 lutego, więc wyczekujcie recenzji, żeby zobaczyć, czy warto iść wtedy do księgarni. :D

3. Jesteś zmuszona do zmiany rzeczywistości - do świata, której książki się przenosisz?
Nie wiem na jak długo mam zmienić tę rzeczywistość, ale bardzo chciałabym przenieść się do świata Martina z książki "Chłopiec-duch". Niektórzy boją się osób niepełnosprawnych, ale ja bardzo bym chciała odbyć choć jedno bliższe spotkanie z taką osobą, żeby poznać lepiej ją i jej świat. 

4. Najlepsza książka jaką przeczytałaś w tym [2016] roku to?
Zbyt ciężki wybór. Było ich za dużo. :( Ale na wyróżnienie zasługują książki "Prawo Mojżesza", "Pieśń Dawida", "Hopeless" i "Zanim się pojawiłeś".

5. Twoja ulubiona postać fikcyjna to?
Waham się pomiędzy Sky z "Hopeless" a Lou z "Zanim się pojawiłeś" i niestety nie potrafię powiedzieć jednoznacznie, którą lubię najbardziej. 

6. Czy lubisz oglądać ekranizacje książek?
Tak, lubię czasem poszukać różnic między filmem a książką i jeszcze bardziej utwierdzić się w przekonaniu, że to jednak czytanie książek jest tą lepszą formą spędzania wolnego czasu. :D Ale lubię je oglądać tylko jak przeczytam książkę, jak obejrzę przed, to czytanie już nie ma sensu. 

7. Skąd pomysł by założyć książkowego bloga?
A tak jakoś na początku roku złapała mnie werwa na czytanie książek, a że lubię czytać romanse i młodzieżówki, a w moim bliskim otoczeniu jest niewiele osób, które preferowałyby ten sam gatunek książek, to stwierdziłam, że podzielę się moją opinią z Wami, bo tutaj na pewno znajdzie się ktoś, kto tak jak ja lubi romanse. <3

8. Czytasz książki po angielsku albo w innych językach?
Jeszcze nie. Zaczęłam od drobnych artykułów w języku angielskim i przymierzam się do zakupu książek z wydawnictwa [ze słownikiem]. Z chęcią sprawdzę i podszkolę swój angielski.

9. Gdybyś mogła wyjechać w miejsce akcji którejś ze swoich ulubionych książek, dokąd byś się wybrała?
Kusi mnie, żeby pojechać do świata książek z serii "Jutro". Wiem, że nie dałabym tam sobie rady, bo wojna i te sprawy, ale ciekawa jestem jakby to wyglądało i jak to jest być jedną z tych sprytnych i przebiegłych młodych ludzi, którzy z czasem nauczyli się walczyć i podejmować ryzyko. 

10. Jaką książkę ostatnio kupiłaś?
Ostatnio? Dobre pytanie. :D Wydaje mi się, że "Chłopiec-duch" i "Mężczyzna, który tańczył tango". :D 


11. Otwórz najbliższą książkę na stronie 66. Jak brzmi pierwsze zdanie? 
"Kiedy dzwoni budzik, w pierwszej chwili myślę o tym, żeby odpuścić sobie dzisiejszy bieg."
(Dziwnym trafem najbliższa książka to właśnie "Hopeless" :D)


• od Alicji

1. Zazwyczaj uważa się, że film jest gorszy od książki. Wolisz obejrzeć film przed czytaniem, po czytaniu, a może w ogóle?
Zdecydowanie preferuję czytanie książek, ale kiedy już mam zamiar obejrzeć jakiś film, to po przeczytaniu książki. Sporo ekranizacji książek jest tak źle zrobiona, że gdyby nie fakt, że wcześniej przeczytałam książkę ciężko by mi było zrozumieć fabułę filmu.

2. Lektury szkolne zazwyczaj odstraszają czytelników, ale zawsze znajduję się perełka, którą ktoś pokocha. Czy ty też znasz taką książkę?
W moim przypadku żadna lektura szkolna nie przypadła mi do gustu. Niektórzy z moich znajomych chwalą sobie "Krzyżaków" czy choćby "Pana Tadeusza", jednak mnie lektury szkolne odstraszają. 

3. Wolisz kupować książki przez internet czy chodzić po księgarni i przyjrzeć się książce, a dopiero później ją kupić?
Wiadomo, każdy fan książek lubi pójść do księgarni i obejrzeć książkę, bo fakt faktem jest to przyjemne uczucie. :D Jednak ja kupuję książki przez Internet. Zdarza mi się pójść do księgarni i obejrzeć jakąś książkę, jednak nie kupię jej. Wrócę do domu, siądę przed komputerem i dopiero ją zamówię. :D

4. Czy był ktoś, kto 'pchnął' Cię do czytania książek? Może sama doszłaś do tego, że książki to złoto?

Jak byłam mała mój tata najpierw zachęcał mnie do czytania lektur, jednak gdy to mu się nie udało spróbował "podsuwać mi pod nos" inne książki dla dzieci w moim wieku i tak zaczęła się moja przygoda z czytaniem. Z czasem sama zaczęłam doceniać, jak przyjemne jest czytanie książek. 

5.  Wspominałam już o ekranizacjach, więc czy jest taka, której strasznie nienawidzisz? Tak bardzo, że najchętniej spaliłabyś wszystkie kopie?

Może nie nienawidzę, ale ekranizacja książki "Jutro, kiedy zaczęła się wojna" strasznie odbiegała od fabuły książki. Akcja w filmie dzieje się zbyt szybko, wszystko ma miejsce zaledwie w kilka dni, a w dodatku reżyser pominął sporo ważnych momentów z książki. I to mi najbardziej przeszkadzało.

6. Czy chciałabyś podróżować w czasie i przestrzeni, a do TARDIS* weszłabyś bez zastanowienia? 

Owszem, jest to coś niezwykłego, jednak miałabym wątpliwości zanim weszłabym do Tardis. Wolę raczej skupić się na tym co tu i teraz. 

7. Gdybyś mogła dowolnych 3 bohaterów przenieść do swoich czasów i swojego miasta, to kogo byś przeniosła?

Na pewno Ellie z serii "Jutro", Sky z "Hopeless" i Katniss z "Igrzysk śmierci". :D

8. W czym wolałabyś wziąć udział?
a. Wojna Czasu
b. Bitwa o Hogwart
c. Głodowe Igrzyska
d. Piekielny Wyścig

Ciężki wybór. :D Mimo wysokiego poziomu trudności i ryzyka najbardziej chciałabym wziąć udział w Głodowych Igrzyskach. "Igrzyska Śmierci" zawsze mi się podobały i mimo, że nie dałabym rady, to chciałabym spróbować. :D 

9. Możesz być dowolnym stworzeniem. Kim chciałabyś być i dlaczego? Myślisz, że mogłabyś żałować swojej decyzji.

Hmm... Chciałabym być... Misiem koala :D Tak jak te stworzonka lubię znane mi miejsca i właśnie tam czuję się najlepiej. A poza tym zanim coś zrobię muszę rozpatrzeć wszystkie "za i przeciw" i dopiero potem działam. :D

10. Wiadomo, że Tolkien i Levis byli przyjaciółmi. Który jest lepszym pisarzem.

Nie mogę wybrać. Spodobał mi się "Hobbit" Tolkiena, natomiast jeśli chodzi o książki Levisa, to przeczytałam prawie wszystkie części Narnii. Zdecydowanie za mało książek przeczytałam Tolkiena, żeby teraz móc porównać twórczość obu tych pisarzy.

11. Dwóch poetów, którzy znani są jako rywale. "Balladyna". "Dziady". Słowacki czy Mickiewicz? 

Nie przepadam za lekturami szkolnymi i wcześniejszymi epokami, w których te książki były tworzone, jednak z tych dwóch pisarzy wybrałabym Słowackiego. :)


To już tyle. Dziękuję wszystkim dziewczynom za nominacje. :** Poniżej podaję pytania ode mnie, a nominuję każdego, kto przeczyta ten post i będzie miał ochotę wykonać to LBA. :*

1. Czego nigdy w życiu byś nie zjadł/zjadła?
2. Czy czytasz książki według określonego schematu? Ustalasz sobie najpierw jakiś harmonogram i później według niego sięgasz po kolejne książki?
3. Jaką postacią literacką chciałbyś/chciałabyś się stać na jeden dzień i dlaczego?
4. Idealna książka do przeczytania na zimowe wieczory to...?
5. Czytnik e-book czy książka papierowa? Co wolisz i dlaczego?
6. Czy bierzesz w tym roku udział w jakiś wyzwaniach czytelniczych?
7. Miasto, w którym byłeś/byłaś i do którego z chęcią powrócisz to...?
8. Co Cię najbardziej irytuje w bohaterach literackich?
9. Od jak dawna masz bloga? Cieszysz się, że go założyłeś/założyłaś czy może żałujesz podjętej decyzji?
10. Jakie wartości cenisz sobie w życiu ponad wszystko?
11. Jak powinien wyglądać i jakie cechy charakteru powinien posiadać idealny, według Ciebie, bohater literacki? A może już takiego znalazłeś/znalazłaś w jakiejś książce? Jak tak, to w jakiej?


5 komentarzy:

 1. "Księgę snów" przeczytałam chyba tydzień temu, ale dalej nie mogę się zabrać za recenzje. Książka ma wady, niedociągnięcia, kilka momentów, w których chciało się ziewnąć, ale przy tym wszystkim ma ładny język i ciekawą koncepcje na śpiączkę oraz alternatywne światy. Ostatnie pytanie z Słowackim i Mickiewiczem niby popularne, szczególnie na grupach o książkach, a ja pewnie musiałabym długo się zastanawiać. Wszyscy powtarzają, że jako człowieka wolą Słowackiego, jako pisarza Mickiewicza. Sama nie wiem jak to jest ze mną i trudno to ocenić po jednej części ,,Dziadów'' oraz ,,Balladynie', Jednak na podstawie tych dwóch dzieł, pewnie bym ci przyklasnęła i wybrała Sławka :P Pozdrawiam, Wielopasja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie na razie "Księga snów" wciągnęła. Zobaczę jak będzie później, a jeśli chodzi i tyg pisarzy to sama się nad tym długo zastanawiałam. Szanuję Mickiewicza i podziwiam, ale jednak bardziej jestem za Słowackim. :D
   Buziaki :*

   Usuń
 2. Lubię tu i teraz, ale do TARDIS wszedłbym bez zastanowienia. Uwielbiam Doktora Who. :)
  Ze swoich wspomnień szkolnych pamiętam, że pochłonęły mnie Faraon, Quo Vadis (na początku było nudne, potem się rozkręciło), Mistrz i Małgorzata. No a Tomka Wilmowskiego uwielbiałem i uwielbiam.

  "Niektórzy boją się osób niepełnosprawnych, ale ja bardzo bym chciała odbyć choć jedno bliższe spotkanie z taką osobą, żeby poznać lepiej ją i jej świat." Nie zabrzmiało najlepiej. Nikt nie jest od tego, żeby edukować ludzi wokół. Masz sporo dostępnych materiałów - książki, artykuły, wywiady, blogi, strony internetowe na których możesz przeczytać to czym osoby niepełnosprawne chcą się dzielić np. swoimi pasjami, specyficznymi problemami. Możesz skorzystać z Żywej Biblioteki. Możesz się zaangażować w wolontariat, ale przede wszystkim słuchaj. Masz wiele możliwości by nie zaspokajać swojej "ciekawości" kosztem innych.

  Mój blog uświadczył mnie w jednej kwestii - mam bardzo specyficzne zainteresowania czytelnicze i rzadko kiedy jestem w stanie porozmawiać z ludźmi o przeczytanych książkach i wrażeniach z nich. Mimo, że czytam sporo fantastyki. :D

  Nominuję się do odpowiedzi na pytania. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Okej, to Twoje zdanie, tylko że osoby niepełnosprawne mimo wszystko są jednymi z nas i tak jak my potrzebują kontaktu z drugą osobą. Same książki nie pomogą nam bliżej poznać osób niepełnosprawnych, bo co innego jest czytać o tym, a co innego doświadczyć tego wszystkiego. Nie każdy potrafi zachować się w towarzystwie takich osób, a same książki niewiele im pomogą. Wiedzę zdobywa się nie tylko poprzez książki, ale także poprzez życiowe doświadczenie. Każdy jest inny, a książka raczej nie opisze nam co myśli i czuje każdy człowiek na ziemi. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie ja twierdzę, że osoby niepełnosprawne nie są jednymi z nas? Ja tylko ci mówię, żebyś nie zaspokajała swojej ciekawości kosztem innych, bo nikt nie musi ci tłumaczyć jak wygląda ich życie. Potrzebują kontaktu z drugą osobą? Osoby z niepełnosprawnościami też mają kontakt z innymi ludźmi, są aktywni zawodowo, mają pasje, podróżują, nie muszą liczyć na niczyją łaskę w nawiązywaniu kontaktów. Tym właśnie pokazujesz, że nie traktujesz ich jak "jednych z nas" (cokolwiek by to miało znaczyć).

   Zgadzam się, co innego jest doświadczać - ale ty tego nie doświadczysz. Za to możesz poczytać już teraz o doświadczeniach innych osób. Zwróciłaś uwagę, że poza książkami są tam jeszcze inne rzeczy, którymi dzielą się osoby z niepełnosprawnościami. Np. właśnie jak się zachować.

   Po niektórych osobach nie widać, że mają jakąś niepełnosprawność. Ich doświadczenia różnią się od osób, które np. poruszają się o wózku lub kulach. Każdy jest inny, dlatego żadna książka nie opisze co myśli każdy człowiek, niezależnie od stopnia sprawności etc. Każdy człowiek jest inny, dlatego spotkanie jednej osoby z niepełnosprawnością też ci nic nie da. Świat każdej osoby wygląda inaczej.

   Usuń

INSTAGRAM